Od problémov so spánkom k nespavosti: Čo môžete urobiť?

Význam kvalitného spánku je pre zdravie zásadný, ale čo keď nemôžete spať? Neprajete si nič viac ako zaspať, ale namiesto toho sledujete na hodinách, ako beží čas? Alebo sa vám podarí rýchlo zaspať, ale uprostred noci vás zobudí nočná mora? Budí vás dieťa, ktoré ešte neprespí celú noc? Nespavosť a problémy so spánkom môžu mať rôzne príčiny, ktoré navyše nie je jednoduché ihneď určiť a vyriešiť. V nasledujúcej časti sa dozviete viac o tom, ako dobre spať.

Čo je presne nespavosť?

Poruchy spánku môžu byť rôzne, napr. somnambulizmus, ku ktorému sa radí námesačnosť, spánkové apnoe alebo narkolepsia (nadmerná denná spavosť).

Nespavosť je najčastejšia porucha spánku. Je dôležité si uvedomiť, že občasné problémy so spánkom a krátkodobý nedostatok spánku nie sú to isté ako nespavosť. Nespavosť sa vyznačuje predovšetkým:

  • Máte problém zaspať? Trvá vám zaspávanie dlhšie ako 30 minút?

  • Máte nekvalitný spánok? Prebúdzate sa niekoľkokrát za noc?

  • Trpíte predčasným ranným prrebúdzaním?

  • Prebúdzate sa nevyspatí?

  • Ste pre nevyspatie v priebehu dňa unavení, malátni, podráždení a nesústredení?

  • Ak vám bola diagnostikovaná nespavosť, znamená to, že aj keď dodržujete pravidlá spánkovej hygieny, váš spánok je nekvalitný, máte problémy so zaspávaním a v dôsledku toho je zhoršená vaša schopnosť bežného denného fungovania. Trpíte celodennou únavou, malátnosťou, podráždenosťou a zníženou schopnosťou sústredenia, čo sa negatívne prejavuje na vašom výkone.  

Aj keď mnohí svedomite dodržujú pravidlá spánkovej hygieny, ich spánok je nekvalitný. V takom prípade môže ísť o syndróm odloženej spánkovej fázy (DSPS). Títo ľudia môžu zaspať, ale čas spánku nie je dostatočný napr. kvôli deťom, ktoré ešte neprespia celú noc.

Problémy so spánkom a nespavosť môžu mať krátkodobé i dlhodobé následky na psychické a fyzické zdravie, napr. neschopnosť koncentrácie, podráždenosť, bolesti hlavy, oslabená imunita.

Aké sú ďalšie príčiny problémov so spánkom?

Nespavosť má jasne stanovené kritériá, ale krátkodobá nespavosť môže postihnúť kohokoľvek. Medzi najčastejšie príčiny patria:

Ako sa zbaviť nespavosti?

Zlý spánok a krátkodobé problémy so spánkom sú často spojené s nadmernou psychickou záťažou. Snažte sa zaspávať pokojní a uvoľnení.

Objavte Lunestil

Hľadáte bezpečný a zároveň účinný prípravok na prírodnej báze pre váš pokojný a zdravý spánok?