Nie ste v tom sami…

Nespavosťou a problémami so spánkom trpí až jedna tretina dospelej populácie.  Problematické zaspávanie a nočné bdenie: každý, kto trpí nespavosťou alebo problémami so spánkom, by dal čokoľvek za to, aby sa naozaj dobre vyspal. Lieky na spanie však nie sú jediným možným riešením, ako sa problémov s nespavosťou zbaviť.
10 až 15 % tých, ktorí trpia nespavosťou a problémami so spánkom, sa obráti na svojho lekára. 60 % z nich sú následne predpísané lieky na spania a po roku ich   užíva cca polovica, pričom frekvencia užívania sa zvyšuje s vekom.

V nasledujúcej časti si prečítate viac o tom:

Ako lieky na spanie fungujú?

Aké sú alternatívne možnosti?

Aké sú riziká užívania liekov na spanie?

Ako lieky na spanie fungujú?

Lieky na spanie vždy predpisuje lekár a sú indikované len v prípadoch, keď nespavosť narušuje schopnosť bežného denného fungovania. Lieky na spanie by mali byť užívané len krátko, nie dlhšie ako dva týždne, vždy v kombinácii s pravidlami spánkovej hygieny. Mnohí ľudia sú však presvedčení, že bez liekov na spanie proste spať nemôžu.

Nespavosť a problémy so spánkom sa často vyskytujú spolu so stresom, s úzkosťou a nadmerným psychickým vypätím v každodennom živote. Tí, ktorí trpia nespavosťou, sa často ocitajú v bludnom kruhu nespavosti, čo je taktiež jeden z dôvodov, pročo sú na problémy so spánkom niekedy predpisované aj sedatíva.

Lieky na spanie sú označované ako hypnotiká. Možu mať kratší a dlhší čas pôsobenia. Často majú podobný účinok ako anestetiká a narkotiká.

Aké sú riziká užívania liekov na spanie?

Lieky na spanie sú predpisované vo veľkej miere a v lekárňach ide o žiadané prípravky. Nie je však vhodné užívať hypnotiká pri miernych problémoch so spánkom, pretože ich užívanie môže so sebou prinášať i riziká:

Kde je príčina…

Ak trpíte nespavosťou a problémami so spánkom, nie je vhodné ihneď začať užívať hypnotiká. Príčiny môžu byť veľmi rôzne, a preto je dôležité pristupovať k problémom so spánkom individuálne. Veľmi často je nespavosť spojená so stresom, s úzkosťami a chronickou bolesťou.

Nedostatočná kvalita spánku

Užívanie liekov na spanie ešte neznamená kvalitný spánok. Hypnotiká majú tlmiaci účinok a nezabezpečia plnohodnotné spánkové fázy, ktoré sú pre kvalitný spánok rozhodujúce.

Vedľajšie účinky

Hypnotiká možu mať celý rad vedľajších účinkov, a to hlavne tých krátkodobých. Vzhľadom na to, že spánok nie je kvalitný, môžete mať ráno pocit ako po fláme. Môže sa objaviť únava, malátnosť, zhoršené reakcie na rôzne podnety, znížená pamäťová schopnosť a koncentrácia, čo môže zvyšovať riziko úrazov. Ďalším negatívnym vedľajším účinkom môže byť aj podráždenosť, nešpecifické bolesti a problémy s rovnováhou.

Nebezpečenstvo závislosti

Lieky  na spanie sú spájané so vznikom závislosti. Po pár týždňoch užívania hypnotík môže vzniknúť závislosť,čo môže viesť k zvyšovaniu dennej dávky. Ak chcete prestať užívať lieky na spanie, nemôžete tak urobiť okamžite. Je potrebné dávku znižovať postupne. Užívanie hypnotík, rovnako ako aj ich vysadenie, je vždy nutné konzultovať s lekárom.

Konzultácia s lekárom je nutná hlavne preto, že sa môžu vyskytnúť abstinenčné príznaky, medzi ktoré patrí aj nespavosť, a pacient sa tak ocitá v bludnom kruhu nespavosti.

Záver

Je diskutabilné, či sú lieky na spanie najlepšou cestou k dobrému spánku. Aj keď sú účinné, môžu mať aj vedľajšie účinky. Z tohto dôvodu sú lieky na spanie vhodné len na veľmi krátky čas.

Aké sú alternatívne možnosti riešenia problémov so spánkom? Základom zdravého spánku je dodržovanie pravidiel spánkovej hygieny. Našich 10 tipov vám poradí, ako spať lepšie!

Aké sú alternatívy k liekom na spanie?

  • Zamyslite sa nad tým, či dodržiavate pravidlá spánkovej hygieny.

  • Pred uložením na spánok si nájdite čas na upokojenie a relaxáciu.

  • V prípade problémov so spánkom navštívte svojho všeobecného lekára alebo spánkového špecialistu (somnológa). Vhodné je zaznamenávať si informácie o svojom spánku do spánkového denníka alebo využiť niektorú z aplikácií pre monitoring spánku.

  • Nezabudnite, že existujú prípravky na podporu spánku, ktoré sú prírodného pôvodu a majú menej negatívnych vedľajších účinkov ako lieky na spanie.