Pýtate sa, ako spať lepšie?

Zdravý spánok je základným predpokladom fyzického a psychického zdravia. Len vďaka kvalitnému a dostatočne dlhému spánku sme schopní plniť každodenné povinnosti, a preto sa v prípade problémov so spánkom zamyslite nad svojou spánkovou hygienou. Niekedy stačí zmeniť pár maličkostí a problémy so spánkom sa stanú minulosťou. Tipy, vďaka ktorým budete lepšie spať:

 

Spite lepšie vďaka týmto 10 tipom

Tip 1

Majte počas dňa dostatok telesnej aktivity.

Dostatok pohybu prospieva telu aj duši. Šport má pozitívny vplyv na kvalitu spánku. Výborné sú rôzne relaxačné športy ako napr. chôdza a joga. Spánku prospeje aj večerná prechádzka na čerstvom vzduchu.

Pred uložením sa na spánok sa vyhnite fyzickej námahe, pretože tá organizmus stimuluje. Ideálne je byť aktívny v popoludňajších a v podvečerných hodinách.

Tip 2

Vyhnite sa kofeínu v popoludňajších hodinách

Adenozín sa produkuje v mozgu ako látka, ktorá zaznamenáva, ako dlho ste hore. Ospalí sa cítite, keď adenozín dosiahne vrchol. Práve kofeín tlmí signály, ktoré adenozín vysiela. Najväčší stimulačný efekt kofeínu pocítite už pol hodiny po jeho konzumácii. Až sedem hodín trvá, kým účinok kofeínu klesne na polovicu. Ak pijete kávu napr. o šiestej hodine večer, účinok kofeínu je zrejmý takmer do polnoci.

Preto sa radšej kofeínu v popoludňajších hodinách vyhýbajte.

 

Tip 3

Nepreháňajte to s alkoholom, hlavne pred spaním.

Alkohol síce spôsobí uvoľnenie a rýchlejšie zaspatie, ale spánok je prerušovaný, plytký a veľmi nekvalitný.

Tip 4

Pred spaním nekonzumujte ťažké pokrmy.

Pre kvalitný spánok nie je vhodný plný, ale ani úplne prázdny žalúdok. Ak pôjdete spať s prázdnym žaludkom, pocit hladu vám nedovolí zaspať. Ťažké jedlo pred spánkom naopak môže viesť k zlému tráveniu. Vhodné je ľahké jedlo, ale nie úplne pred spaním. Dôležité je, aby organizmus mal čas jedlo stráviť predtým, ako zaspíte.

Tip 5

Popoludňajšie zdriemnutie je dobré, ale neodporúča sa po tretej hodine.

Pokles energie v priebehu popoludnia je normálny. V prípade veľkej únavy je vhodný krátky spánok, ale nemal by byť dlhší ako 20 minút a nemal by byť po 15. hodine, pretože by spôsobil problematické večerné zaspávanie.

Tip 6

Vyhnite sa modrému svetlu

Hodinu pred uložením sa na spánok pripravte svoje telo na spánok. Vaše biologické hodiny vďaka produkcii melatonínu dajú telu signál, že je čas ísť spať. Vyvarujte sa sledovaniu displeja mobilného telefónu a iných zariadení, ktoré vyžarujú modré svetlo. To dáva telu signál, že je čas bdenia.

Tip 7

Do postele sa ukladajte pokojní

Každodenný stres je najväčším viníkom nespavosti. Pred spánkom si doprajte relax napr. v podobe teplého kúpeľa. Venujte sa pokojným aktivitám, ako je čítanie knihy, počúvanie relaxačnej hudby. Vhodné sú i dychové cvičenia a meditácia.

Nájdite si taký spôsob relaxácie, ktorý vyhovuje práve vám.

Tip 8

Vytvorte si na spanie optimálne podmienky

Pre kvalitný spánok majte v spálni optimálnu teplotu, tmu a dostatočne vyvetrané. Zo spálne odstráňte všetky rušivé elementy, ako je TV, rádio...

Hodiny umiestnené na viditeľnom mieste môžu byť pre zaspávanie stresujúce. Umiestnite ich tak, aby vás pohľad na ne neznepokojoval.

Zvážte, či nie je vhodný čas na novú posteľ a kvalitný matrac. Nájdite si čas a vyberte posteľ a matrac tak, aby vám vyhovovali.

Tip 9

Neprevaľujte sa v posteli

Prevaľovanie v posteli vám zaspať nepomôže. Naopak, budete ešte viac vystresovaní. Na spánok sa uložte preto až vtedy, keď ste naozaj ospalí. Ak nezaspíte do 20 minút, venujte sa nejakej upokojujúcej a monotónnej činnosti, ako je napr. čítanie. Do postele sa vráťte, až keď budete ospalí.

Tip 10

Vytvorte si pravidelnú spánkovú rutinu

Pravidelnosť je základom zdravého spánku. Snažte sa udržovať pravidelnú hodinu zaspávania a vstávania, a to aj cez víkend. Vaše telo si na dané časy zvykne, takže budete zaspávať rýchlejšie a budete spať lepšie. Vyhnete sa tým spánkovej deprivácii. Možno si myslíte, že spánkový deficit dospíte cez víkend, ale to je omyl. Ak budete spať v sobotu a nedeľu dlhšie, bude sa vám v pondelok horšie vstávať.

Stále sa vám nedarí dobre spať napriek všetkým našim tipom?

Môže sa stať, že aj keď dodržiavate všetky naše rady, stále sa vám nedarí zaspať alebo prespať celú noc. Nespavosť je veľmi frustrujúca a má zásadný vplyv na kvalitu nášho života. Problémy s nespavosťou však nie je vhodné ihneď riešiť pomocou liekov na spanie. Klasické lieky na spanie a sedatíva môžu viesť k závislosti a môžu po prebudení spôsobovať malátnosť.

Lunestil je výživový doplnok s účinnými prírodnými ingredienciami. Nespôsobuje návykovosť, závislosť ani malátnosť, takže ste po prebudení svieži a plní energie – skrátka ako vždy vtedy, keď sa naozaj dobre vyspíte.

  • Prináša odpočinok a relaxáciu ešte pred spaním.

  • Prináša kvalitný a zdravý spánok

  • Zlepšuje spánok

"Prináša odpočinok a relaxáciu ešte pred spaním."

  • Levanduľa úzkolistá (lekárska) sa už po stáročia používa ako rastlina s relaxačnými účinkami a na podporu kvalitného a zdravého spánku. 

  • Mučenka je známou rastlinou pre zdravý spánok a svieže prebúdzanie. Pochádza z teplejších častí Ameriky, kde bola pôvodnými obyvateľmi používaná pre jej upokojujúce účinky. V západnom svete bola podrobená prieskumu a teraz sa používa na podporu zdravého spánku.

  • Melatonín. Naše telo má v sebe zabudované vnútorné hodiny, ktoré regulujú našu prirodzenú bdelosť a spánkový cyklus. Tieto vnútorné hodiny regulujú, koľko melatonínu tvorí naše telo. 

  • Vitamín B6 prispieva k normálnej činnosti nervovej sústavy, k normálnej psychickej činnosti a k zníženiu miery únavy a vyčerpania.

Objavte Lunestil

Hľadáte bezpečný a zároveň účinný prípravok na prírodnej báze pre váš pokojný a zdravý spánok?